Lumbini: nieznane miejsca z życia Buddy Siakjamuni

Lumbini: nieznane miejsca z życia Buddy Siakjamuni

Podczas ostatniej, edycji Maratonu Pokoju w Lumbini

w marcu tego roku  świątynia Maya Devi postawiona dokładnie w miejscu narodzin Lorda Buddy, była wypełniona po brzegi.  Zjawiło się tam około 100 biegaczy, wielu dziennikarzy oraz hordy turystów.

Tialurakot

W przeciwieństwie do hałasu, śmiechów i okrzyków wypełniających Święty Ogród, w którym znajduje się świątynia, oddalone o 28 km od ogrodu miejsce znane jako Tialurakot było opuszczone. W Tialurakot – znanym również jako Kapilvastu – znajdował się niegdyś wielki pałac króla Suddhodhan, władcy starożytnego Królestwa Sakya, ojca Gautama Buddy. To tutaj młody Siddhartha Gautama spędził swoje pierwsze 29 lat przed opuszczeniem królewskich pieleszy. Miejsce, w którym książę Siddhartha żył przed odejściem jako asceta, wygląda dzisiaj jak mały las, z cichą świątynką i alejkami za zamkniętym ogrodzeniem.

Zgodnie z danymi Lumbini Development Trust ponad 1,5 miliona turystów zagranicznych i krajowych odwiedza Lumbini co roku. Jednak Tilaurakot przyjmuje wciąż zaledwie garstkę odwiedzających.

„Tilaurakot to starożytna stolica królestwa Sakya, o której wspomina się w wielu źródłach buddyjskich. Jest to miejsce ważnych badań i wielkiego znaczenia. Niestety rząd nepalski wciąż pomija promocję tego ważnego miejsca kultu.” – opowiada Shivaraj Pokharel, który przez ostatnie kilka lat pracował jako lokalny przewodnik po Tilaurakot.

„Nie ma tutaj żadnego systemu rezerwacyjnego ani rejestracji odwiedzin dla turystów w Tilaurakot i dlatego trudno nam oszacować całkowitą liczbę odwiedzających. W niektóre dni przyjmujemy dziesiątki turystów i nie mamy nawet czasu na obiad, podczas gdy w inne dni nie mamy nic do roboty” – dodaje Pokharel.

Niedawne prace wykopaliskowe ukończone przez Departament Archeologii i Fundację Rozwoju Lumbini we współpracy z zagranicznymi uczelniami odnalazły szczątki murów będące pozostałością starego pałacu króla Suddhodhana.

Wnioskowano już, by Tilaurakot znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak według specjalistów z branży turystycznej wydaje się, że może to zająć więcej czasu.

Kudan

Położone w odległości 40 km od Lumbini miejsce zwane Kudan jest w podobnej sytuacji. To tutaj Gautama Buddha wracając do królestwa jako Oświecony spotkał swego ojca Suddhodhanę po raz pierwszy po latach. Kudan, znane również pod nazwą Nyigrodharama jest także miejscem, w którym syn Buddy Rahula został wyświęcony przez Sariputrę, głównego ucznia Buddy. „Głównie turyści z Birmy, Tajlandii i Sri Lanki odwiedzają to historyczne miejsce, ale liczba jest zazwyczaj minimalna” – powiedział Pramod Prasad, oficer ochrony w Kudan.

Według danych zebranych przez przedsiębiorców turystycznych, tylko 15 procent wszystkich turystów w Lumbini odwiedza te miejsca. „Mamy wiele miejsc religijnego kultu, ważnych historycznie i archeologicznie, związanych z życiem Buddhy Gautamy i z królestwem Shakya. Jednak brakuje nam wystarczającej promocji” – mówi Bikram Pandey, specjalista od turystyki, który promuje region poprzez swoją firmę Himalaya Expeditions. – “Takie miejsca jak Tilaurakot, Kudan oraz Gotihawa i Niglihawa – miejsca urodzenia innych buddów – mają wielkie znaczenie w buddyzmie. Ale większość turystów nie jest świadoma miejsc, które miały znaczenie w życiu Buddy i w historii jego nauk.”

„Zorganizowaliśmy nasz maraton łączący sport i wszystkie te historycznie ważne, ale zapomniane buddyjskie miejsca w ramach promocji regionu” – dodaje Pandey.

Dewastacje powstałe w wyniku trzęsienia ziemi w 2015 roku spowodowały, że liczba turystów spadła do najniższego poziomu od sześciu lat. Jednak w 2017 roku do Lumbini przybyło prawie milion zagranicznych turystów. Na rok 2020 Nepal wyznaczył sobie ambitny cel powitania 2 milionów turystów. Zaledwie kilka kilometrów od Lumbini buduje się obecnie drugi międzynarodowy port lotniczy w kraju. Tymczasem obecnie wciąż trwają prace związane z odbudową i renowacją obiektów regionu.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: