Wood apple

Wood apple

Po bengalsku: bel

Ma rozmiar małego arbuza, żółto-brązowy kolor, twardą zdrewniałą skórę.

Owoc rozbija się jak łupinę kokosa. W środku znajduje się złocisto-żółty, aromatyczny i soczysty miąższ. Owoc czasami porasta pleśnią od środka, co niekoniecznie przeszkadza w degustacji…

Smak i konsystencja miąższu: pomiędzy mango a brzoskwinią, sok żelowaty, bardzo słodki. Smak i struktura miąższu bel może jednak być bardzo różnorodna. Naturalnie pochodzący z Indii i Azji Południowej był jednak wielokrotnie modyfikowany i obecnie spotyka się ten owoc pod wieloma różnymi postaciami.
Bel można jeść łyżką prosto z łupiny. Absolutnie wystarczający na sycący podwieczorek dla dwóch osób. Dlaczego nie śniadanie? Osobiście doświadczyłam silnych właściwości wood apple obniżających ciśnienie krwi…

Owoc dojrzewa aż 11 miesięcy i sezon na konsumpcję świeżego słodkiego bel trwa w Bengalu od lutego do maja. Na południu Indii dostępny jest jednak dużo później. Po sezonie owoc przechowywany w dojrzewalniach, lub sprzedawany jako suszony bywa kwaśny i nie przypomina w żaden sposób miodowego aromatu świeżego bel.

Jako gatunek Wood apple, ani jego owoc nie ma nic wspólnego z jabłonią. To spuścizna po brytyjczykach z ich tendencją nadawania wszystkim nieznanym owocom nazwy apple z dodanym przymiotnikiem.

Drzewo Aegel marmelos uważane jest – z powodu swoich różnorodnych właściwości – za narodowy symbol Indii i Bangladeszu. Owoc a także inne części rośliny stanowi źródło wielu różnych zastosowań gospodarczych. Jest on ważnym w naukach ajurvedy lekarstwem – podkreśla się jego lecznicze i antyseptyczne właściwości. Jako roślina bel znany jest ze swoich niespotykanych zdolności przystosowawczych – toleruje trudne warunki glebowe, wysokie amplitudy temperatury, dobrze zachowuje swój stan nawet w temperaturze poniżej zera w skali Celsjusza.

Wspaniałe przystosowawcze właściwości rośliny oraz jej właściwości lecznicze spowodowały także, że jest ona duchowym strażnikiem kobiet kasty Newari w Nepalu… młoda panna prócz wybranka poślubia drzewo aegel marmelos. Wierzy się, że dopóki owo drzewo ma się dobrze, dopóty i ona chroniona jest od mocy złych duchów czy niechcianych przypadłości przez cały okres małżeństwa, a nawet w przypadku owdowienia.


Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: