Lemon grass: bólom gardła i komarom – Nie!

Lemon grass: bólom gardła i komarom – Nie!

Lemon grass, gingergrass, palmarosa  – Cymbopogon martini –

znany w Indiach jako Ganjan lub gavti cha, po polsku palczatka imbirowa jest zielem z rodziny traw. Rośnie dziko na terenach podmokłych obszarów wiejskich Indii, Nepalu, Chin i krajów sąsiednich.

W Ayurvedzie znany jako Rohisha – jest składnikiem wielu recept ajurwedyjskich i preparatów innych tradycji lecznictwa naturalnego. Chińczycy używają zazwyczaj korzenia tego ziela, podczas gdy w Indiach lemon grass używa się stosując świeże lub suszone źdźbła traw.

Olejek palmarozowy – lemon grass oil – jest używany w kosmetyce, szczególnie do zwalczania trądziku. Poniżej podane składniki należy zmieszać i masować zmienione miejsca skóry dwa razy dziennie.

SkładnikIlość
olejek palmarozowy 3 krople
olej słonecznikowy 1 łyżeczka
olej z kiełków pszenicykilka kropel

Uwaga – olejek lemon grass bywa często mylony z olejkiem cedrowym – cedarwood – albo z terpentyną – turpentine – co w zastosowaniu może wywołać niewskazane skutki.

Świeże ziele także ma zastosowanie w kosmetyce – źdźbła traw dodane do gorącej kąpieli mają moc łagodzenia bólów mięśni i układu kostnego oraz niwelowania zmęczenia, powszechnie stosuje się tą metodę w celu szybkiej odnowy i odświeżenia ciała.
W celu odkażania ran i przyspieszenia gojenia zaparza się napar z ganjana.

Roślinę stosuje się w kuchni indyjskiej przy sporządzaniu curry oraz dań mięsnych miedzy innymi ze względu na jej szczególne właściwości poprawiające trawienie przy konsumpcji tłustych potraw.

Ziołowy napój – Lemon grass tea – przyrządzany z tego gatunku trawy łagodzi bóle gardła, poprawia samopoczucie przy osłabieniach, przeziębieniach i grypie. Jako smaczny orzeźwiający napój jest popularny wśród dzieci. Ma on także właściwości poprawiające trawienie.

SkładnikIlość
ganjan4 źdźbła
imbir kawałek ok 2x2x2 cm
kozieradka1/4 łyżeczki
kminek indyjski1/4 łyżeczki
świeża thulsi lub bazylia6 listków
jaggery/miód2 łyżki / według uznania

Umytą trawę ganjan – uważaj, żeby nie skaleczyć się ostrymi źdźbłami! – oraz oczyszczony ze skórki imbir pokrój, zalej wodą w ilości 1 litra i zagotuj razem z przyprawami.
Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem około 15 minut. Napój powinien mieć złocisto-jasnozielony kolor.

W czasie gotowania możesz zapomnieć o wizycie komarów w twojej kuchni – aromat ganjana przegoni insekty.
Pij codziennie i… zapomnij o przeziębieniach!

 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: